Založ si blog

Zem sa zatrásla a …

Neviem, kedy to začalo, ako dlho to trvá, neviem ani to, prečo sú mnohí učitelia zakríknutí, no viem jedno – musí to prestať!

„Zem sa zatrásla a hovná vyplávaly na povrh…“ povedal raz v Markovičovej relácii Nevyzúvajte sa, prosím svojím typickým trnavským dialektom zaslúžilý umelec Viktor Kubal, keď rozprával príhodu z čias socializmu. Išlo o opis vtedajšieho rokovania vedenia komunistickej strany, ktorú jednou vetou okomentovala jednoduchá dedinská žena, ktorá sa rokovania zúčastnila ako prísediaca. Presne tento pocit mávam každým dňom, čím dlhšie som zamestnaný v regionálnom školstve ako učiteľ. Podobnosť čisto náhodná? Určite nie.

Je to už vyše 25 rokov, odkedy padol jeden z najnebezpečnejších a najodpornejších režimov v dejinách sveta. So zatajeným dychom som počúval príbehy o zastrašovaní, o vyhrážaní alebo prenasledovaní zo strany vedúcich na pracovisku alebo strachu oponovať vedeniu, vysloviť svoj názor počas socializmu. Neveriacky som krútil hlavou, pretože nad niektorými príbehmi sa musel rozum zastaviť. Kto by si bol pomyslel, že štvrťstoročie od pádu socializmu sa metódy nezmenia, ba dokonca budú stále aktuálne v oblasti, ktorá je veľmi dôležitá pre budúcnosť tejto krajiny – v oblasti školstva. 

Často si kladiem otázku, čo by som urobil ako prvé, aby sa pomery v školstve zmenili k lepšiemu. Sú to platy? Je to systém vzdelávania? Tých problémov je tak veľa, že sú úzko poprepájané a nevedno, kde začať. Myslím si však, že začať by sme mali od seba. Každý z nás potrebuje sebareflexiu. Každý z nás si musí položiť otázku, či prácu, ktorú vykonáva, vykonáva najlepšie ako vie. No zároveň tu vyvstáva aj otázka, či podmienky pre prácu sú také, aby mi umožnili venovať sa pracovnej náplni na 100%. Cítim sa v práci komfortne? Cítim sa v práci slobodný? Ako môžem vykonávať svoju prácu naplno, ak pociťujem diskomfort alebo dokonca strach?

Duch socializmu je v školách neustále prítomný. Mnohí z nás nie sú slobodní, prežívajú strach, ktorý pramení vo vzťahu k vedeniu. Ako ilustračný príklad uvádzam nezabudnuteľný film o Pachovi, zbojníkovi z Hybe, ktorý svojou charizmou a šibalstvom dlhé chvíle trápil zemepánov. Scénka, keď prichádza gróf Erdődy (Marián Labuda) za poddaným Matejom (Ivan Palúch) v snahe potrestať ho, lebo sa nezúčastnil „roboty na pánskom“, je geniálna a nadčasová. V scénke prichádza k situácii, keď gróf Erdődy bičuje Mateja po chrbte, no ten mu prekĺzne pomedzi nohy, čo si gróf nevšimne a  veselo pokračuje ďalej. Na to Matej poklepaním po grófovom chrbte a slovným upozornením ,,Tu som, prosím ponížene, tu“ vyzýva grófa, aby mu ešte „zopár úderov priložil“. Na to prichádza Pacho, vezme bič pánovi a po menšej naťahovačke (povestné: ,,Daj sem bičík, nedám bičík, daj sem bičík, riť Paľovu!“) pána vyženie. Matej uteká za grófom, aby ostal a mohol si ešte smelo udrieť. Za povšimnutie nestojí Pachov odvážny čin, ale Matejovo správanie. Matej symbolizujúc bežný slovenský ľud je typický pre drvivú väčšinu učiteľov v našich školách. Žiaľ, mnoho z nás je submisívnych, bojazlivých a radšej trpiacich, akoby sa mali ozvať, hoci pociťujú krivdu. Na jednej strane vedenie, ktoré si svoju moc vydržiava silou a maximálnou poslušnosťou, na druhej strane kolektív učiteľov, ktorý prežíva strach.

Ako učiteľ sa často stretávam práve s týmito problémami. Strach prekročiť prah svojho pohodlia a pri pocite krivdy ozvať sa, vystúpiť voči autoritám. Nenechať sa urážať, mať svoju dôstojnosť a za svojím názorom, hoci nekorešponduje s názorom vedenia, si pevne stáť. Možno sa niekomu zdajú tieto veci ako maličkosti alebo banality, no realita v školách je iná. Neviem, kedy to začalo, ako dlho to trvá, neviem ani to, prečo sú mnohí učitelia zakríknutí, no viem jedno – musí to prestať! Takto to ďalej predsa nemôže ísť… Možno sú moje slová expresívne a prehnane zveličené, no po skúsenostiach v školstve začínam mať obavy, že naše školstvo sa tak skoro nezmení. A pritom je to jednoduché – začať od seba, pretože iba to nás môže oslobodiť.

Ľuboš Sibert

Iniciatíva slovenských učiteľov

Priamo zradné organizácie školstva

20.03.2018

Čas zúčtovania je tu. Upratovanie slovenskej politickej scény sa odštartovalo. Učitelia vidia problémy nielen vo vrcholových pozíciách, ale aj v nenápadných „priečinkoch“ ministerstva viac »

Čo sa stane, keď sa nechá problém vyhniť?

24.02.2018

Niekedy aj nič, zhnité jablká sa vylejú do pomyjí a prasatá sa potešia. A niekedy to môže byť celkom slušný „prúser“ - zhnitá noha bolí ako šľak, dostaví sa gangréna a nohu odrežú. viac »

Otázky a odpovede

17.02.2018

Rešpektovanie učiteľského stavu v spoločnosti je priamo úmerné jeho schopnosti zorganizovať sa v zápase za svoje požiadavky. V posledných dňoch som dostal otázky od dvoch ľudí. Od mladej viac »

hranolky, vyprážané

Sankcie prinútili americký McDonald's robiť hranolky z ruských zemiakov

25.04.2018 23:17

Sankcie voči Rusom, prinútili americký reťazec McDonald's používať v Rusku miestne zemiaky namiesto mrazených z Holandska a Poľska.

Volkswagen

VW pociťuje dozvuky emisného škandálu. Bude platiť aj Marylandu

25.04.2018 22:56

Volkswagen zaplatí americkému štátu Maryland za emisný škandál 33,5 milióna USD. Musí tiež rozšíriť ponuku elektromobilov.

Sýria Rusko OPCW

Experti z OPCW odobrali vzorky z ďalšieho miesta údajného útoku v meste Dúma

25.04.2018 22:18

Skupina expertov z OPCW má poverenie stanoviť, či boli použité chemické zbrane a aké, ale nie určiť vinníka.

Nobelova cena

Nobelovu cenu za literatúru možno tento rok Švédska akadémia neudelí

25.04.2018 21:30

Švédska akadémia má 18 členov, tento mesiac ale niekoľko z nich oznámilo, že sa naďalej nebudú zúčastňovať na schôdzach.

Iniciatíva slovenských učiteľov

Sme učitelia, ktorým prekáža patová situácia v oblasti školstva, pretože vyše 20 rokov nedošlo k žiadnym systematickým zmenám. Nie je nám jedno, v akých školách a v akých podmienkach učíme. Rozhodli sme sa preto zverejňovať pravdivé údaje a názory pod spoločnou hlavičkou - Iniciatíva slovenských učiteľov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 109328x
Priemerná čítanosť článkov: 1562x

Kategórie